Új napelemparkot épít a MOL Petrolkémia

Császár Péter, MOL Petrolkémia vezérigazgató, dr. Fülöp György, Tiszaújváros polgármestere, dr. Bacsa György, MOL Magyarország ügyvezető igazgató

Császár Péter, MOL Petrolkémia vezérigazgató, dr. Fülöp György, Tiszaújváros polgármestere, dr. Bacsa György, MOL Magyarország ügyvezető igazgató

A MOL-csoport elkötelezett a fenntartható energiaellátás megvalósításában, ennek részeként kiemelt figyelmet fordít a megújuló energiaforrások alkalmazására. Tiszaújvárosban, az MPK újabb 48 MWp kapacitású napelemparkkal bővíti zöldáram-termelését, mely a bejelentéskor az egyik legnagyobb, közvetlenül az ipari fogyasztóhoz csatlakozó napelempark Magyarországon

 

Az MPK tiszaújvárosi ipartelepe melletti zagytározó területén tervezett beruházás a saját működéshez biztosít zöld energiát, mintegy 28 000 átlagos Borsod-Abaúj-Zemplén megyei háztartás éves villamos energia fogyasztásával egyező mennyiségű áramot termel.  A 48 MWp teljesítményű erőmű az MPK villamosenergia igényének 5 százalékát fedi le, a vásárolt villamosenergia kiváltásával lehetővé teszi az MPK villamos energia függetlenségének növelését és a költségeink csökkentését. Ráadásul a beruházással évente 17 000 tonnával lehet csökkenteni a telephely CO2 kibocsátását. Emellett a korábbi zagytározó felhasználásával egy másképp nehezen hasznosítható, mintegy 85 futballpályányi területet tudnak a zöld energia átmenet szempontjából értékes helyszínné alakítani.

A bejelentéskor ez lesz az egyik legnagyobb hazai, közvetlenül az áramfogyasztó ipari létesítményhez csatlakozó, azaz nem közcélú villamosenergia hálózatra termelő napelempark.

„A MOL csoport stratégiai célkitűzése, hogy zöldebbé, önellátóbbá és versenyképesebbé tegye a régiót: ehhez minél több saját forrásból termelt, elérhető árú zöld energiára van szükség. Magyarország tengertől elzárt országként kiszolgáltatott helyzetben van az energiaellátás szempontjából, ezért minden lehetőséget meg kell ragadnunk arra, hogy erősítsünk az energetikai szuverenitásunkat. A tiszaújvárosi napelempark egy újabb fontos stratégiai lépés, amellyel erősíthetjük az önállóságunkat és csökkenthetjük ipari tevékenységünk karbonlábnyomát is” – mondta dr. Bacsa György, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója.

A projekt több szempontból is támogatja a fenntarthatóságot: előmozdítja az okos energiaátmenetet, és ezzel támogatja a munkahelyek megtartását és ezáltal a régió versenyképességét is.

A MOL jelenleg 6 db magyarországi napelem parkkal rendelkezik, amelyek együttes kapacitása 31,5 MW. Emellett a MOL és partnerei 73,8%-os részesedéssel rendelkeznek az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt.-ben, amely ~110 MW megújulóenergia alapú erőművi (szél, nap, víz, biogáz) kapacitással rendelkezik.