-
23 óvodai intézményből közel 200 gyermek vett részt az I.
-
Ingyenes, intelligens óriáskukákra pályázhatnak a társasházak Miskolcon. A MOHU által indított társasházi mintaprojekt célja a szelektív hulladékgyűjtés hatékonyságának növelése, illetve a lakókörnyezet fenntarthatóbbá tétele. Az újszerű kezdeményezésről is kérdeztük Kováts Bence környezetmérnököt a MIREHU Kft. munkatársát.
-
2018-ban indult útjára a Tanítsunk Magyarországért ösztöndíjprogram, amelyhez elsőként csatlakozott hét évvel ezelőtt a Miskolci Egyetem. Az elmúlt időszak tapasztalatainak összegzése, valamint a jövőkép felvázolása volt annak a konferenciának a célja, amelyet a közelmúltban rendeztek meg Miskolcon első alkalommal.
-
A Miskolci Szakképzési Centrum Andrássy Gyula Gépipari Technikum 12. osztályos tanulója, a Polgármesteri Hivatal civil referensével érkezett a stúdióba. Reiman Zoltántól megtudtuk, a város szeretne hatékonyan együttműködni a Miskolc Városi Diákönkormányzattal, különleges, hiánypótló programok szervezésével.
-
Több mint három évtizede dolgozik a turizmus világában. Saját céget alapított Globus Travel Utazási Iroda néven, a Bükki Kör létrehozóinak egyike és elnöke is volt, ez év januárjától pedig a MIDMAR Miskolci Idegenforgalmi Marketing Nonprofit Közhasznú Kft. vezetője Fekete-Angyal Enikő.
-
Jelentős strukturális átalakítás vár a hazai egészségügyi alapellátásra, amellyel kapcsolatban ugyancsak vaskos javaslatcsomag készült már, s vár kormányzati egyeztetésre. A csomag egyik legfontosabb eleme a háziorvosok jogosítványának úgymond bővítése. Hogy értelmezendő ez? Tette fel a kérdést dr.
-
Három új irodát nyitott az elmúlt hónapok során az Autisták Országos Szövetsége, így a vidéki hálózat tovább erősödhetett. A cél az országos lefedettség biztosítása, hogy helyben is tudjanak segítséget nyújtani a hozzájuk fordulóknak. Mondta el rádiónknak Kővári Edit, az AOSZ elnöke, akit Monos Márta a speciális szolgáltatásukról, az AOSZ InfoBázis-ról is kérdezett.
-
Az ifjú képzőművész nyerte idén a néhai Mazsaroff Miklós Munkácsy-díjas magyar festőművészről elnevezett díjat. Horváth Rita pályája Miskolcról indult, ezért is fontos számára a szülővárosában kapott elismerés. A díjjal elnyerte annak lehetőségét is, hogy 2026-ban saját kiállítását láthatjuk majd a Miskolci Galériában.
-
Március második hétvégéje a vese világnapja. Ebből az alkalomból beszélgettünk a Borsod Abaúj-Zemplén Vármegyei Nefrológiai Központ vezetőjével, dr Ladányi Erzsébettel. Másfél millió vese beteg van Magyarországon, ami nagyon nagy szám. Sokan azonban nem is tudnak róla, hogy vesebeteg,mert még nincs tünetük. Ezért fontos, hgy évente végeztessünk egy laborvizsgálatot.
-
A Magyar Életmód Orvostani Társaság gondozásában létrejövő programnak a célja, az egészségben eltöltött életévek számának növelése a lakosság fizikai aktivitásának növelése által. Az országos kezdeményezésről, amely az önkormányzatok, a háziorvosok és a különböző sportlétesítmények, és mozgáshelyszínek együttműködésével valósul meg dr.
-
A Triplex tréningről beszélgettünk a Csillagpont Rádió Rendelő című magazinműsorában Mogyorósiné Virágh Krisztina Triplex trénerrel. A szakember elmondta: a Triplex három lépcsőben megtanult tematikus mozgásforma egymásra-épüléséből áll. A mindennapi életből vett mozgásmintákat tanítják újra, gerincbarát mozdulatokkal az egészség és a fájdalommentesség jegyében.
-
Hok Andrea lóasszisztált pedagógiai foglalkozásvezető, mozgásfejlesztő, tanító volt a Csillagpont Rádióban Szász Anikó beszélgetőpartnere, annak apropóján, hogy példaértékű összefogással megépült Bükkábrányban az a lovaspálya, amely helyet biztosít közel hetven bükkábrányi óvodás és iskolás gyermek lóasszisztált pedagógiai foglalkozásainak.
-
Csaknem húsz éve, hogy magyar kezdeményezésre első alkalommal rendezték meg hazánkban a Vese Világnapját. Azt a találkozót, amelyen felhívták a figyelmet a megelőzésre, a szűrések jelentőségére, és arra, mennyire fontos, hogy az érintettek a veseelégtelenség legelső jeleire szakszerű ellátásban részesüljenek.
-
A miskolci hegedű- és alkotóművész nagy elismerésként fogadta, hogy bekerülhetett hazánk Videós Arcképcsarnokába.
-
Ez volt a címe a Mathias Corvinus Collegium Miskolci Képzési Központjában megrendezett találkozónak, amelynek vendégével Csúsz Klára klinikai szakpszichológussal a generációk közötti különbségekről, egymás megértéséről beszélgetett a Csillagpont Rádió műsorában Monos Márta.
-
A Magyar Vöröskereszt Borsod-Heves és Nógrád Vármegyei Szervezetének Igazgatója Grubert Roland volt a Csillagpont Rádió vendége. Beszélt a 2025.-ös célokról, a múlt év eredményeiről, a hajléktalan ellátás nehézségeiről, és a véradás szervezésről.
-
A miskolci Avas-Déli Görögkatolikus Egyházközség egy nagyböjti lelki zarándoklatra hívja az érdeklődőket, akik szimbolikusan 270 kilométeren keresztül a szentföld neves helyszíneit járhatják be. A zarándokoknak egy szent gyónás 50 kilométer, egy liturgikus esemény pedig 10 kilométer megtételét jelenti a Jeruzsálem felé tartó böjti úton. A zarándoknapló segítségével Jézus
-
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) Vízjelző Szolgálatának adatai alapján az aktuális vízállás az elmúlt két hét lassú apadását, illetve stagnálását követően mindegyik főbb hazai mérési ponton kevesebb mint 1 méterrel, de helyenként - például a Dunakanyarban, Pakson vagy Mohácsnál - már fél méterrel sem haladja meg a historikus mélypontot. Szalma Botond hajózási szakértőt k
-
2025. február 24-én újjáalakult a Magyar Irodalomtörténeti Társaság Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Tagozata, melynek megválasztott elnökével, Kóczi Rozáliával beszélgettünk a Csillagpont Rádió közéleti magazinműsorában.
-
Kevesen tudják, hogy a Miskolci Egyetem a rendszerváltás után az első olyan felsőoktatási intézmény volt, ahol ipari tanszéket nyitottak. Elsőként a Bosch tanszéken, ezt követően a Műszaki Föld- és Környezettudományi, majd a Gépészmérnöki és Informatikai Karon indult be a képzés.
-
Stúdiónk vendége volt Barta Emil, a legnagyobb magyar vivófórum elinditója, aki a vivás különböző változatait a japán kendótól, a magyar barantáig a középkori hosszúkardvivástól, a modern olimpiai kardvivásig tanulmányozza. A miskolci Egyetemen 2017 szeptemberétől folyamatosan grundvívó közös gyakolásokat tart. B.Tóth Erikának mesélt erről a sportról.
-
Csúcstechnológiás logisztikai és disztribúciós központot adott át a Bosch Miskolcon. Az 54 milliárd forintos beruházás fontos része a 780 raktárból álló nemzetközi ellátásilánc-hálózatnak. Mondta el rádiónknak Fükő László, a Robert Bosch Power Tool Kft.
-
Ezúttal április 12-én rajtol a futás, gyaloglás Miskolcon a Szent István térről. A táv: 1500 méter, nevezni a helyszínen és online módon is lehet. A kedvezményezett ezúttal a Velkey László Gyermekegészségügyi Központ Onkohematológiai és Csontvelőtranszplantációs Osztálya. Két nagyértékű orvosi műszer beszerzése a cél, közel 10 millió forint értékben.
-
Szenvedély és önkifejezés – ezt jelenti Litványi József számára a fotózás, aki 2016-tól járja a természetet és készíti azokat a képeket, amelyek értéket közvetítenek, és valós érzéseket váltanak ki.
-
2017. február 20-án, nagylánya 6. születésnapján alapította meg Léder László pszichológus az Apa Akadémiát. A nyolc év alatt közel 250 előadás hangzott el az akadémia részéről bel- és külföldön egyaránt. Cél: a modern apaság legfontosabb kérdéseinek megvitatása. Az Apa Akadémia alapítójával Szász Anikó beszélgetett.
-
A sikertörténet tulajdonképpen egy elégtelen vizsgának köszönhető. Hermán Benedek ugyanis megbukott az anatómia vizsgáján, ami pedig olyannyira felbosszantotta, hogy kifejlesztett egy tanulássegítő programot. Ezt alkalmazva a következő vizsgán már kitűnő eredményt ért el. Csapatával komolyan kezdett foglalkozni a tanulást megkönnyítő metódusokkal.
-
Életet mentett a Pécsi Tudomány Egyetemen alkalmazott és ott kidolgozott applikáció, amelynek segítségével időben felismerhető a tüdő elváltozása. Dr.
-
KÖTTUSA néven országos adománygyűjtő akció indult útjára január végén az úgynevezett elfeledett gyermekekért a Magyar Máltai Szeretet Szolgálat kezdeményezésére. A cél, ráirányítani a figyelmet az ilyen körülmények között felnövekvő fiatalokra, akiknek támogató programokkal igyekeznek segítséget adni.
-
Megjelent a Miskolc Utcáin képek és gondolatok városunkról kiadvány második kötete. Kováts Ágoston és testvére Kováts Bence voltak a Csillagpont Rádió kedd reggeli műsorának vendégei, akik öt évvel ezelőtt alapították a Miskolc Utcáin lokálpatrióta közösséget.
-
Egyedüli miskolciként kapott Miniszteri Elismerő Oklevelet Litványi Józsefné mesterpedagógus, a Miskolci Szakképzési Centrum Szemere Bertalan Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium oktatója a Magyar Ápolók Napján kimagasló szakmai tevékenysége elismeréséül.
-
10 év, 10 hónap, 10 történet a gyógyulásról. Egy szlogen és ami mögötte van…. A Kórházsuli Alapítvány igazgatója, szakmai vezetője volt Szász Anikó beszélgetőpartnere a jubileumi tanév kapcsán. Tóthné Almássy Mónika elmondta: szeptembertől módszertani központként működnek, a kórházsuli minden szereplőjét segítik, új fókuszuk a rendszer szakembereinek támogatása.
-
Anglia, Egyesült Államok, Németország, Ausztria, Korea, Ausztrália – ezekbe az országokba is eljuthatnak azok a diákok, akik jelentkeznek a Mathias Corvinus Collegium térítésmentes Egyetemi Programjára. A komplex képzéshez több nagyváros mellett, Miskolcon is tudnak csatlakozni a most elsőéves, nappali tagozatos hallgatók. A program célja, hogy egyedülálló szakmai fejlődési le
-
Kék zónák - Kiderült, mi a hosszú élet titka – mi, magyarok nem állunk túl jól. A nyugati vármegyékben élők születéskori várható élettartama évekkel haladja meg a keleti régiók lakosainak várható élettartamát – egyebek mellett ezt állapítja meg Magyarország első longevity (várható élettartam) térképe. Ujhelyi Nelli táplálkozáskultúra-kutatóval szász Anikó beszélgetett.
-
Az Országgyűlés február 19-ét, a névadó születésének évfordulóját 2014-ben a Magyar Ápolók Napjává nyilvánította. Kossuth Lajos húga, az 1848−49-es szabadságharc idején főápolóként szolgált. Stúdiónk vendége volt Horváth Emese intézeti szakoktató. Szász Anikó beszélgetett vele.
-
A világon egyedülálló, a malária gyógyításában valószínűleg jól használható új gyógyszerjelölt vegyületeket állítottak elő a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán. A kutatók kiemelkedő munkáját a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismerte el. Bege Miklós tudományos munkatárs, a csoport tagja a Csillagpont Rádiónak elmondta: eredetileg a
-
A Lourdes-i Szűzanya liturgikus emléknapja, február 11-e egyben a betegek világnapja az Egyházban. Az idei év mottója: „A remény nem csal meg” (Róm 5,5), és a próbatétel idején megerősít bennünket. A Csillagpont Rádióban Gecse Attila kórházlelkész mondta el gondolatait.
-
Beteljesítette az induláskor eltervezett célt, érték- és közösségteremtő a Kocsonyafesztivál – vallja Rózsa Edit. Miskolc Megyei Jogú Város büszkén hív és szeretettel vár mindenkit az idei Kocsonyafesztiválra. A korábbi három helyett négy színpadon lépnek majd fel a sztárok.
-
Februárban a kormány ismét kifizeti a 13. havi nyugdíjat – hangzott el a kormányinfón. Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy döntöttek a vidéki otthonfelújítási program kibővítéséről. Ez azt jelenti, hogy a nyugdíjasok is részt vehetnek a vidéki otthonfelújítási programban.
-
Kégl Ildikó irodalom szervező,és Filip Tamás József Attila dijas költő (közjegyző) volt a Csillagpont Rádió vendége. A versekről, a kortárs irodalomról beszélgettünk, és arról hogy megszületett közös verses kötetük kézirata, amit a költészet napján a verskedvelők is kezükbe vehetnek. Szóba került természetesen a magánéletük is, hiszen a két költő friss házasként érkezett hoz
-
Beszélgetőtárs Barnóczki Gábor a Vakok és gyengénlátók Borsod-Abauj-Zemplén Vármegyei Egyesületének Elnöke. Beszéltünk az egyesület céljairól, a 2025.-ös év terveiről, és az elnök összegzést adott a múlt év eredményeiről. Új projektjük a V-AKTÍVAN program, a túrázástól, az érzékenyitésig sok minden szerepel, a tervekikben.
-
A Csillagpont Rádió vendége volt Balláné Héjas Ilona önkéntes, aki jelenleg a miskolci Hospice házban teljesit szolgálatot. Mi késztet valakit arra, hogy szabadidejében másokon segitsen önzetlenül? A Hospice házban a végstádiumú betegek ágyánál,a beteg kezét fogva kezdeményez beszélgetést. A betegek többsége megnyilik, és szivesen beszélget Ilonával.
-
Az emlőrák, a nőknél a második leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés. Korai felismerésében nélkülözhetetlen szerepe van az otthoni, rendszeres önvizsgálatnak. Rubi Mónika, a központi kórház klinikai onkológiai és sugárterápiás centrumának koordinátora, ezúttal erre hívja fel rádióhallgatók figyelmét.
-
Mosza Diána kutató doktorandusz szerint a fizikai kezelés mellett a lelki támogatásnak óriási szerepe van a gyógyulásban. Gyógyító üzeneteket tartalmazó szuggeszciós kártyacsomagjával ezt a folyamatot segíti. Vállalt missziójáról kérdezi a Csillagpont Rádió műsorában a szerkesztő, Monos Márta.
-
Babákra várnak a vándorbölcsők... aktív sorstársakra pedig a hatvanasok. Köszönhetően a Miskolci Otthon Segítünk Alapítványnak. Létrehozója, vezetője és működtetője, a Miskolci Egyetem egykori oktatója, Lajtosné Oláh Julianna, akit Monos Márta kérdezett az indulási nehézségekről, az önkéntes mozgalom fejlődéséről.
-
Jakubinyi László, a Szimbiózis Alapítvány létrehozója, kuratóriumának elnöke a Baráthegyi Majorság vezetője, negyven éve dolgozik a fogyatékos emberek életminőségének javításán. Elhivatottsága, szaktudása, következetes küzdelme a társadalmi változásokért példaértékű, amelyet számos nemzetközi és hazai elismerés igazol. Köztük a legutóbbi a Göncz Árpádné-díj.
-
Világszerte újdonságnak számító klinikai programot állítottak össze hazai szakemberek, a fiatalok körében (is) egyre gyakrabban előforduló vastagbélrák kialakulása ellen. Dr. Schwab Richárd gasztroenterológus főorvos szerint a daganat megelőzésében egyre inkább felerősödik az endoszkópos vizsgálatok szerepe.
-
Dr. Perjésiné F. Krisztina gyógypedagógus, utazó logopédus, speciális mesekönyveivel is segíti a beszédindítást, a szép magyar beszéd elsajátítását a sajátos nevelési igényű gyermekek körében. Egyszerű könnyen érthető módszerének lényegét ismerteti a Csillagpont Rádió műsorában.
-
Csapatmunka, holisztikus szemlélet, precíz diagnosztika és modern technika! Ez a titka és záloga a Mind Klinika orvos-igazgatója, dr. Entz László szerint a derékfájdalmak eredményes gyógyításának. A Svájcban is praktizáló, ismert idegsebésszel és fájdalomterapeutával Monos Márta beszélget a népbetegség kezeléséről.
-
A szaruhártya-átültetés az egyik legsikeresebb transzplantációs eljárás a világon. Hazánkban évente néhány száz ilyen műtétet végeznek el, noha jóval több beavatkozásra lenne szükség. A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának életében mérföldkőnek számít a Cornea, azaz szaruhártya-bank létrehozása, amelyről dr.
-
A 2024-es év a számok tükrében: Látogatóink száma csaknem pontosan ugyanannyi, mintegy 105.000 fő volt mint tavaly, 60 kisállat született, mintegy 30 új lakó pedig máshonnan költözött a miskolci állatkertbe.