Szorosabbra fűzi oktatási együttműködését a Miskolci Egyetem és a Bosch. Az egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karán húsz éve alapították a Robert Bosch Mechatronikai Intézeti Tanszéket, az elmúlt két évtizedben több mint 300 diák kapott az ipar élvonalában is jól hasznosítható, gyakorlatorientált képzést az egyetem oktatóinak és a Bosch munkatársainak közreműködésével.
A húszéves jubileumra felújították a tanszék termeit és környezetét, valamint modernizálták az eszközparkot, hogy továbbra is az ipar élvonalába tartozó berendezéseken tanulhassanak a jövő fejlesztő- és gyártási mérnökei. Ezen felül az aktuális viszonyokhoz igazították a tananyagot és bővítették az elsajátítható kompetenciákat, valamint a Bosch szakemberei bekapcsolódtak az oktatásba is.
„Az elmúlt, közel két évben a Szerszámgépészeti és Mechatronikai Intézet egyeztetéseket folytatott a miskolci Bosch gyárakkal, hogyan tudnánk az elmúlt két évtizedben történt együttműködést tovább erősíteni, valamint a rohamos ipari fejlődést az egyetemen oktatott tananyagba bevezetni és fejlesztéseket végrehajtani. Ekkor körvonalazódott, hogy a vállalat a Moduláris Mechatronikai Laboratórium eszközparkját modernizálni tudja és az itt oktatott tantárgyak gyakorlati tananyagának fejlesztésében az ipari szakemberek közreműködhetnek. Ezért egyedülálló módon, speciálisan a mechatronikai alap- és mesterképzés tananyagába illeszkedve került kialakításra az az öt alapállomás és egy komplex, szerelési folyamatot reprezentáló berendezés, amelyek segítségével a hallgatók elsajátíthatják a PLC-k programozását a Rexroth ctrlX platformon. Hiszen nagyon keresettek azok a mérnökök, akik robotot és PLC-t tudnak programozni. Emellett nagy örömmel fogadta a Miskolci Egyetem a Robert Bosch Mechatronikai Intézeti Tanszék számára adományozott egyéb tárgyi eszközöket és az új közösségi terek kialakítását.” – mondta Prof. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora.
„Az ipar fejlődésével az oktatásnak is lépést kell tartania, a hallgatóknak naprakész, a gyakorlatban is jól hasznosítható tudást kell kínálni. Miskolcon több mint két évtizede van jelen a Bosch, a Miskolci Egyetemet első partnereink között tudjuk, akivel kölcsönösen előnyös és eredményes együttműködést folytatunk a képzés és a kutatás terén is. A húsz éve alapított Bosch Tanszéken végzett munka egyaránt hasznos a diákoknak, az egyetemnek és a Boschnak is, ezért döntöttünk a tanszék fejlesztéséről, és az együttműködést kibővítéséről.” – mondta Roland Ahl, az autóipari vállalat, a Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. ügyvezető igazgatója.
„A Boschnál a jövő technológiáit fejlesztjük és gyártjuk, amelyhez elengedhetetlen a naprakész, versenyképes tudás. Stratégiánk szerves része, hogy a felsőoktatási szektorral összefogva, aktívan hozzájáruljunk a hazai innovációs ipar fejlődéséhez és az új mérnökgenerációk képzéséhez. A Miskolci Egyetem rendkívül jó partner abban, hogy közösen képezzük a jövő szakembereit és vezetőit. A tanszéken olyan eszközökkel és ismeretekkel találkozhatnak a hallgatók, mint a modern ipari gyárakban.” – tette hozzá Révay Péter, a Robert Bosch Power Tool Kft. gazdasági igazgatója.
Valósághű gyártókörnyezetben tanulhatnak a diákok
A tavaly szeptemberben kezdődött tanévtől frissítették a tantervi hálót a mechatronikai mérnöki alapszakon, hogy az oktatásban megjelenítsék az iparban megjelent új technológiákat. Például nagyobb hangsúlyt kap a gyártósori gépek vezérlésének programozása, ehhez szimulációs szoftvereket, valamint gyakorló hardveres állomásokat is ad a Bosch. Az egyik ilyen állomás egy valóságos gyártókörnyezetet szimulál, amely darabokat mozgat, szenzorokkal, kamerákkal érzékeli a folyamatokat, adatokat küld a felhőbe. Mindez lehetőséget biztosít a diákoknak, hogy ugyanolyan eszközökön gyakorolják egy gyártósor vezérlését, mint egy modern ipari üzemben. Mivel az automatizáltság szintje egyre csak nő az iparban, a gépek vezérlése ugrásszerűen fejlődik, és ezt az oktatásban is követni kell.
A 2004. október 21-én alapított Bosch Tanszék modernizálásának mintegy harminc millió forintos költségét a Bosch két miskolci vállalata, a járműipari alkatrészek, az elektromos hajtásrendszerek fejlesztésével és gyártásával foglalkozó Robert Bosch Energy and Body Systems Kft., az elektromos kéziszerszámokat gyártó Robert Bosch Power Tool Kft., valamint az ipari és mobil alkalmazások automatizálásával foglalkozó budapesti Bosch Rexroth Kft. biztosította.