Évről évre több kutya lehet érintett a szívférgességben, idén májusig már ugyanannyi állatot kezeltek a paraziták megjelenése miatt, mint tavaly egész évben összesen. A szúnyogszezon kezdetével nő az állatok veszélyeztetettsége is, ezért fontos, hogy a gazdik megtegyék a szükséges óvintézkedéseket. A szívférgességet egyetlen szúnyogcsípés idézheti elő, de a halálos kimenetelű betegség tünetei csak akkor jelentkeznek, amikor már súlyos állapotba kerültek a kiskedvencek. A szívférgesség megállítása sokban hasonlít a járványügyi intézkedésekhez: egyetlen kutya védelmével és rendszeres szűrésével a többi állatot is megóvjuk a halálos kimenetelű betegségtől.
Magyarországon a közelmúltig szinte ismeretlenek voltak a dirofilaria immitis fonálférgek, amelyek szívférgességet okozhatnak a kutyáknál. Elterjedésükben fontos szerepet játszik a klímaváltozás, valamint a melegedő klíma miatt újonnan megjelent szúnyogfajok elszaporodása. A paraziták speciális módon fertőzik meg az új gazdaállatokat: ha egy állatban már kifejlett élősködő van, annak lárvái megjelennek a véráramba, a szúnyogokat ezeket szívják magukba, majd miután bennük tovább növekedtek, amikor egy másik kutyát megcsípnek, továbbadják a lárvákat. A fertőzés megelőzése könnyű, a kifejlődött férgek eltávolítása viszont csak igen komoly műtéttel történhet, ezért a hangsúly a védekezésen van.
“A szívférgesség az egyik legalattomosabb betegség, amely a kutyákat fenyegeti, mert csak akkor produkál észrevehető tüneteket a kedvencünk, amikor már súlyos állapotba került, akár csak évekkel a fertőzést terjesztő szúnyogcsípés után. A betegség sokáig észrevétlenül lappang a szervezetükben, mivel a szívféreg jelenlétét a szúnyogcsípést követő 6-8 hónapig nem lehet kimutatni a kutyák szervezetében” - mondta el Dr. Olaszy Krisztián, a Rákosligeti Állatorvosi Rendelőintézet intézményvezető állatorvosa. Az ellátóhelyen idén már 2020 első negyedévében több mint 300 szívféreg szűrést végeztek, miközben az elmúlt öt hónapban majdnem ugyanannyi szívférgességben szenvedő kutyát kezeltek már, mint 2019-ben összesen. Ez azt is jelzi, hogy a paraziták egyre jobban terjednek Magyarországon.
A leghatékonyabb módszer, ha nem hagyjuk, hogy az állatot megcsípje a szúnyog, amelyre a repellens hatású készítmények a legalkalmasabbak. Ezek megakadályozzák, hogy a vérszívók táplálkozni próbáljanak, és már akkor elpusztítják az élősködőket, amikor a kutya szőréhez érnek. Fontos, hogy a megelőzéssel nem csak a saját kedvencünket óvjuk meg a betegségtől, a szívférgesség megelőzése ugyanis sokban hasonlít a járványügyi intézkedésekhez: minél kevesebb a megbetegedett kutya, annál kisebb az esélye annak is, hogy egyetlen szúnyogcsípéssel a többi kutyát is megfertőzheti.
“Fontos hangsúlyozni, hogy 28 naponta folyamatosan kell védekezni, illetve a prevenció elkezdése előtt a szűrővizsgálatokat kötelező megcsinálni kedvencünk érdekében, és csak negatív eredmények esetén indítható el a prevenció. Talán még nincs a köztudatban, hogy megfelelő prevenció mellett is szükséges lenne évente a szívféreg szűrés ismétlése” - tette hozzá Dr. Olaszy Krisztián a megfelelő védekezési lehetőségekről.
Egy szívférgességtől szenvedő állat gyógyítása nem csak kockázatos, de nagyon drága is. A többszázezer forintos kezelést kevesen engedhetik meg maguknak, miközben a megelőzés havi párezer forintból megoldható.