Szívösvény Csanyik-völgyben - Megnyitotta kapuit az első vidéki kardiovaszkuláris túraösvény

Felfestették a szívet formázó túrajelzéseket és helyükre kerültek az utolsó információs táblák is: elkészült hazánk legújabb kardiovaszkuláris túraösvénye a Miskolc melletti Csanyik-völgyben. A gyógyulásra, egészségük megőrzésére vágyók számára kialakított útvonalon már az avatás napján sokan sétáltak végig.

Magyarországon a szív- és érrendszeri megbetegedések felelősek a korai halálozások több mint feléért. A megelőzés és a betegek kórházon kívüli rehabilitációjának szükségességét felismerve indította el „Út az egészséghez” elnevezésű programját a Budapesti Szent Ferenc Kórház három évvel ezelőtt, mely Európában egyedülálló kezdeményezéshez szakmai támogató partnerként, csatlakozott a munkatársai egészségének védelmére is kiemelt figyelmet fordító Sanofi-Aventis Zrt.

A közös munka eredményességét jól mutatja, hogy 2018. május 22-én az ország harmadik terápiás túraösvényét avatták fel, amelyet a Sanofi csanyikvölgyi gyáregységének szomszédságában alakítottak ki. „A Sanofi azért csatlakozott a kezdeményezéshez, mert úgy éreztük, hogy olyan értékeket közvetít, amelyek számunkra is fontosak: innovatív, holisztikus szemléletű, az embert és az egészséget helyezi a középpontba” – mondta az avatóünnepségen Mester Viktória. A Sanofi csanyikvölgyi gyáregységének vezetője elmondta: az Északerdő Erdőgazdasággal közös együttműködésben igyekeztek megteremteni a lehetőséget, hogy a gyógyulni vágyók, illetve mindazok, akik szeretnék megőrizni egészségüket, hasznos sétákat tehessenek a Forrás-völgy területén.

Dr. Toldy-Schedel Emil, a Budapesti Szent Ferenc Kórház főigazgatója, az „Út az egészséghez program” megálmodója arról beszélt: a sétáknak a mozgásból eredő pozitív hatásokon túl számos további kedvező mellékhatása is van. A tanösvényeken végigsétálók ugyanis közérthető formában kapnak alapos útmutatást, segítséget és konkrét tippeket a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez, a magasvérnyomás, a cukorbetegség megelőzéséhez. További előnyként említette, hogy a terápiás kirándulások során mért egészségügyi adatokkal kitöltött túralapok kiértékelésre kerülnek a tanösvényhez tartozó kórházban, ami betegségek kiszűrésére ad lehetőséget.

Dr. Kriza Ákos Miskolc megyei jogú város polgármestere elmondta: "A Sanofi társadalmi szerepvállalása példaértékű és fontos a város számára. Kevés az olyan vállalat, amelynek például saját biodiverzitás stratégiája van, tanszéket működtet, és több ösztöndíjprogramot is futtat. De ha szükséges, konkrét segítséget is nyújt. A Sanofi megjeleníti azt, amire Miskolc is törekszik. Környezetbarát módon, a legkorszerűbb technológiával, a legnagyobb hatékonysággal, mégis emberközeli módon, szerethetően működni és fejlődni. Ez az értékrend vezet a további sikerekhez, a gyarapodáshoz – és ezt a szemléletet Miskolc a magáévá tette."

Dr. Sárhegyi Zoltán az Északerdő Zrt. Felügyelő Bizottságának elnöke az eseményen elmondta: „Az erdőgazdaság vezetése és munkatársai örültek a kezdeményezésnek, hogy az Út az egészséghez program első vidéki tanösvénye itt, Miskolc város határában valósuljon meg. Az erdészet munkatársai számtalan munkaórát fektettek abba, hogy a tanösvény elkészüljön, kezdve a koncepció kidolgozásától, a tervezésen keresztül a megvalósításig. Társaságunk a nemes cél érdekében nem sajnálta a hiányzó pénzügyi forrást biztosítani.”

Az embert és az egészséget középpontba helyező rehabilitációs séták népszerűsége is jelzi az igényt a folytatásra. A Budapesti Szent Ferenc Kórház szomszédságában a Pilisi Parkerdő segítségével 2015-ben kialakított Hárs-hegyi, majd az egy évvel később az újpesti Farkaserdőben átadott út, illetőleg a csanyikvölgyi túraösvény után hamarosan a Normafánál, Vácott, Balatonfüreden, Komáromban és Veresegyházon is tervben van új ösvények kialakítása.

2024. november 25., hétfő, Katalin

Csillagpont Rádió podcast

Időjárás