Ezek a főbb változások januártól - Mutatjuk a részleteket

Januártól 8 százalékkal emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum - a nap hírei

Januártól 8 százalékkal emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum - jelentette be a pénzügyminiszter. Varga Mihály elmondta, hogy a munkaadók és a szakszervezetek egyeztetése nem vezetett eredményre, ezért a tavaly aláírt kétéves bérmegállapodásban foglalt emelési mérték lép életbe. Ennek megfelelően a minimálbér bruttó összege 161 ezer forintra nő, a garantált bérminimum pedig 210.600 forint lesz.
 

Emelkedik a gyed összege január 1-től

A minimálbér emelkedésével január 1-től 225 288 forintra nő a gyermekgondozási díj (gyed) maximális összege – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma kedden az MTI-vel. Azt írták: a diplomás gyed összege is emelkedik és bővül a jogosultak köre is, mivel a diplomás gyedben részesülő anya, ha az ellátás folyósítása alatt vagy annak megszűnését követő egy éven belül újabb gyermeket vállal, ismét jogosult lesz a juttatásra. Ismertették: a gyed maximális összege 2010 óta a kétszeresére emelkedett, jövőre eléri a 225 288 forintot, amelyből a családi adókedvezmény is érvényesíthető. A gyed mellett bármilyen jogviszonyban, korlátlan időtartamban lehet munkát végezni. Testvér születése esetén más családtámogatási ellátásokkal (csecsemőgondozás díj – csed –, gyermekgondozási segély – gyes) együtt is igénybe vehető, tehát az ellátás nem szűnik meg újabb gyermek születése esetén. Az ellátásra a csecsemőgondozási díj után jogosult a szülő egészen addig, amíg a gyermek be nem tölti a második életévét, illetve ikrek esetén a hároméves kort.

Gyermekgondozási díjat, azaz a diplomás gyedet a felsőoktatási intézmények hallgatói is igényelhetnek. Január elsejétől az az anya, aki diplomás gyedben részesül, és az ellátás folyósítása alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül gyermeket vállal, ismét jogosult lesz a diplomás gyedre. A diplomás gyed összege 2020-ban alapképzés esetén 112 644 forintra, mesterképzés esetén 147 420 forintra emelkedik – olvasható a közleményben. Felhívták a figyelmet arra, hogy jövőre a családok támogatására több mint 2200 milliárd forint jut a költségvetésben.

Januártól kedvezményt kapnak a nyelvtanulási diákhitelt felvevő édesanyák is

A nyelvtanulási diákhitelt felvevő édesanyák számára is kiterjeszti a gyermektámogatási kedvezményt a kormány döntése alapján a Diákhitel Központ: a második gyermek 2020. január 1-jét követő megszületése vagy örökbefogadása esetén elengedik a tartozás felét, a harmadik vagy további gyermek esetén pedig a teljes tartozást.

A Diákhitel Központ kedden az MTI-vel azt is közölte: ha az édesanyának több diákhitel-szerződése is van (Diákhitel1, Diákhitel2, nyelvtanulási diákhitel), akkor választhat, melyik tartozást engedjék el.

A gyermekek születése esetén a fennálló diákhitel-tartozás elengedése a Diákhitel Központ által e célra rendszeresített nyomtatvány kitöltésével igényelhető - írták.

A központ 2018. január 1-je óta több mint 3 milliárd forint értékben engedte el több ezer édesanya tartozását a Diákhitel1 és a Diákhitel2 esetében a második és harmadik gyermek megszületése után.

Kitértek arra, hogy a Diákhitel1 és a nyelvtanulási diákhitel kamata a következő félévben is rekord alacsony, 1,99 százalék, míg a költségtérítéses hallgatók által igényelhető Diákhitel2 továbbra is kamatmentes.

Ha a nyelvtanulási diákhitelt felvevő hallgató vagy volt diák a támogatott nyelvek egyikéből legalább B2 szintű (középfokú), komplex, államilag elismert nyelvvizsgát szerez, és ezt a nyelvvizsga bizonyítvány másolatának benyújtásával igazolja, akkor a bejelentés napjától hitele kamatmentessé válik a kormány kamattámogatásának köszönhetően - áll a közleményben.

 

Új szervezet égisze alá kerül a teljes magyar filmipar

A teljes magyar mozgóképszakma összehangolt tevékenységért felel a januártól működő Nemzeti Filmintézet (NFI), az új szervezet, amely a Magyar Nemzeti Filmalap alapjaira épülve jött létre, elkötelezett abban, hogy sikeres, színvonalas filmek készüljenek – mondta Káel Csaba, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos.

A kormánybiztos a távirati irodának elmondta: az NFI célja, hogy a központi költségvetésből rendelkezésre álló keretből olyan filmalkotások szülessenek, amelyek a nézők számára különleges élményt nyújtanak, szórakoztatnak és hozzájárulnak a magyar mozgóképkultúra terjesztéséhez itthon és külföldön. „Az intézmény feladata, hogy a hazai mozgókép ágazat kulturális értéket teremtő alkotásainak fejlesztését, támogatását, marketingjét, értékesítését és forgalmazását egységes rendszerben működtesse. Az NFI a Magyar Nemzeti Filmalap utódjaként ellátja a Televíziós Film Mecenatúra és a Televíziós Filmkollégium korábbi támogatási feladatait is” – hangsúlyozta a kormánybiztos. Káel Csaba szerint az eddigi sikerekben, az átlátható támogatási rendszer kialakításában nagy szerepe volt a 2019. januárjában elhunyt Andy Vajnának. 2020-ban ezt az irányt folytatva immár a mozgóképszakma teljes spektrumának összehangolásával szeretnék továbbfejleszteni a hazai filmipart. A 2019-es év eredményeiről szólva a kormánybiztos elmondta, hogy „az elmúlt évben összesen 10 állami támogatással készült alkotást láthatott a közönség a mozikban. Sikeres volt az áprilisban immár ötödik alkalommal megrendezett Magyar Filmhét és a magyar film napjához csatlakozva száznál is több saját szervezésű programot tartottak”.

A Nemzeti Filmdigitalizálási és Restaurálási Program keretében a Filmarchívum és Filmlabor szakemberei 29 magyar filmklasszikust újítottak fel teljes körűen. Nagy érdeklődés övezte a 3. Budapesti Klasszikus Film Maratont. A Filmlabor az archív filmek felújítása mellett 21 új mozifilm analóg és digitális utómunkájában is részt vett.

2024. november 24., vasárnap, Emma

Csillagpont Rádió podcast

Időjárás